Przywództwo menedżerskie
Bądź menedżerem świadomym, elastycznym i tworzącym przestrzeń do rozwoju swojego zespołu
Podczas warsztatu uczestnik spotkania będzie mógł doświadczyć przewodzenia innymi bądź bycia przewodzonym w bezpiecznej przestrzeni gry szkoleniowej. Etap ten, dzięki możliwości przyjęcia różnej perspektywy pozostawia trafne i trwałe refleksje u uczestników spotkania. Gra jest doskonałą bazą do analizy modelowych zachowań podczas pozostałej części spotkania. Menedżer dowie się, jak wspierać i instruować poszczególnych pracowników w zależności od ich potrzeb. Pozna własny, przewodni styl kierowania i obszary koncentracji niezbędne do wznoszenia się na najwyższe poziomy przewodzenia. Cenną wartością dodaną będzie przywołanie błędów, jakie mogą występować w zarządzaniu różnorodnym w kontekście rozwoju zespołem, wyłapywanie tych błędów i umiejętność ich niwelowania.
Dojrzały, odporny i reagujący menedżer, który rozumie potrzebę elastycznego przewodzenia będzie stwarzać najlepsze dla pracowników warunki pracy w otoczeniu coraz dynamiczniej rotującym. Zgodnie z trendami na rynku pracy dynamika ta będzie stale rosła i w pierwszej kolejności warto to zaakceptować, a w drugiej czerpać ze swoich zasobów tu i teraz jak najwięcej.
Cel szkolenia
Celem warsztatu dla menedżerów jest przejście na wyższy poziom świadomego, dojrzałego i umiejętnego przewodzenia całym zespołem i poszczególnymi jego członkami. Menedżer otrzymuje narzędzia do pracy świadomej, wynikającej ze zrozumienia otoczenia, bez potrzeby improwizacji. Zwiększa on komfort pracy swojej, jak i swojego zespołu.
Co zyskasz
- Umiejscowisz się na skali zaawansowania i eksperckości
- Zrozumiesz zachowania poszczególnych osób w zależności od etapu ich rozwoju zawodowego
- Dostosujesz rodzaj i formę wsparcia indywidualnie do potrzeb pracownika
- Będziesz taktować zespół w sposób sprawiedliwy, jednak nie taki sam
- Przyśpieszysz przejście zespołu od juniorów do ekspertów
- Zidentyfikujesz wąskie gardła wynikające z aktualnego stanu zasobów
- Będziesz działać metodycznie, minimalizując bazowanie na intuicji
- Unikniesz krytycznych błędów w przewodzeniu zespołem
Prezentowany program ramowy jest programem poglądowym. Na podstawie badania diagnostycznego dopasujemy program do potrzeb Twoich pracowników.
Moduł I Samoświadomość menedżera
- Ikona persony, jako indywidualne wzorce postaw i zachowań, które chcemy naśladować będąc w roli menedżera.
- Ikona anty-persony, jako indywidualne wzorce postaw i zachowań, które chcemy unikać będąc w roli menedżera.
- Pięć poziomów przywództwa Johna C. Maxwella. Umiejscowienie się na skali etapów maksymalizacji własnego potencjału.
Warsztat rozpoczyna się indywidualną pracą uczestników nad zbudowaniem person, które przedstawiają zbiór zachowań i postaw istotnych z punktu widzenia dążeń Uczestników, jako wzorce pozytywne oraz negatywne. Jest to próba wyłonienia najistotniejszych wartości, którym chce się kierować uczestnik. Trener przybliży teorię 5 poziomów przywództwa, by można było podjąć próbę usytuowania się na jednym z etapów zaawansowania, by jeszcze lepiej ukierunkować swoje aktualne wysiłki.
Moduł II Gra szkoleniowa „Formuła”
- Wyjaśnienie czym jest gra szkoleniowa, przedstawienie jej zasad i przebiegu.
- Udział uczestników w grze „Formuła”.
- Refleksja.
- Wyciągnięcie wniosków istotnych z punktu widzenia przywództwa w obszarach wspierania i instruowania zespołu w zależności od jego zaawansowania.
Moduł ten jest etapem doświadczania w bezpiecznej przestrzeni szkoleniowej. To jedno z najtrwalszych źródeł nauki osób dorosłych. Pozwala na wyłonienie w zaaranżowanej rzeczywistości naturalnych dla nas zachowań, po to by przejść do refleksji podczas omówienia przebiegu gry oraz zdefiniować wnioski umacniające przedstawiane modele i mechanizmy.
Moduł III Menedżer metodyczny i elastyczny w swoim przywództwie zależnym od sytuacji
- Etapy rozwoju pracowników oraz style elastycznego zarządzania zgodnie z modelem Kennetha Blancharda.
- Wspieranie i instruowanie zależne od osoby i sytuacji.
- Wahające się zaangażowanie i rosnące kompetencje wymagające metodycznego podejścia do pracowników.
- Analiza zasobów własnych zespołów na matrycy rozwoju pracownika.
To moduł, w którym uczestnicy otrzymają wiedzę w obszarze przywództwa zależnego od sytuacji na podstawie popularnego modelu przywództwa Kennetha Blancharda. Celem modułu jest zrozumienie, jakiego wsparcia potrzebują pracownicy na różnym etapie swojej ścieżki rozwoju, zgodnie z mechanizmami opisanymi przez Blancharda. Uczestnik dowie się, jak wahają się zaangażowanie pracowników versus rosnące ich kompetencje. Uczestnik będzie mógł przyporządkować własny zespół do poszczególnych faz jego rozwoju, by jeszcze lepiej uświadomić sobie jego potrzeby i płynącą z nich konieczność stosowania przywództwa elastycznego.
Moduł IV Unikanie błędów menedżerskich oraz świadomość kosztów braku podejmowania działań
- Wyzwania menedżerskie z życia wzięte na bazie case study.
- Diagnoza fazy rozwoju pracowników i rekomendowanego stylu przewodzenia
- Najlepsze alternatywy rozwiązań.
- Decyzje, które mogą przynieść niechciane rezultaty.
- Koszty braku interwencji ze strony menedżera.
W tym etapie uczestniczy pracują na case study, studiując konkretne przypadki wymagające konkretnych zachowań. W analizie wyłaniają wskazane zachowania menedżerskie, jak i zachowania, które byłyby największymi błędami w danej sytuacji. Rozważają również ewentualną cenę niepodejmowania żadnego działania. Praca z zastosowaniem kilku perspektyw i scenariuszy utrwala w uczestnikach zrozumienie przesłanek do najbardziej właściwych decyzji. Uczestnik nie tylko umie zastosować właściwe wsparcie, ale i rozumie jego zasadność.
Moduł V Ocena własnej skuteczności i elastyczności na bazie narzędzia diagnostycznego
- Autoanaliza kwestionariuszem swojego przewodniego stylu kierowania.
- Obraz skuteczności wybieranych w kwestionariuszu odpowiedzi.
- Obraz elastyczności wybieranych przez siebie stylów kierowania.
Na tym etapie uczestnik zostanie zaproszony do analizy wyników wypełnionego przed szkoleniem kwestionariusza przewodniego stylu kierowania (autorstwa m.in. K. Blancharda), dzięki któremu będzie mógł zauważyć swoje tendencje do zachowań typowych dla któregoś ze styli kierowania. Określi również gotowość do elastyczności stosowanych przez siebie wyborów, oraz trafność decyzji do realnych potrzeb zespołu.
Moduł VI Pomost na przyszłość
- Podsumowanie obu dni szkoleń, zawartości merytorycznych oraz refleksji.
- Domknięcie zaparkowanych tematów i czerpanie doświadczeń od grupy.
- Plan konkretnych działań do wdrożenia zaraz po udziale w szkoleniu.
Moduł szkoleniowy: 069 JKO
To warsztat na poziome zaawansowanym. Jest dedykowany dla Dyrektorów, Menedżerów, Liderów, Team Liderów, Liderów Technicznych, Kierowników, Brygadzistów i innych osób prowadzących zespół przynajmniej od roku lub dłużej. Dla osób, które dobrze radzą sobie z podstawowymi zadaniami i potrafią zrządzać przez cele, budować i motywować swój zespół, dobrze odnajdują się w okolicznościach sprzyjających i stabilnych. Są już na swojej ścieżce rozwoju zawodowego na etapie budowania autorytetu nieformalnego.
Warsztat jest prowadzony na sali szkoleniowej lub online w taki sposób, by najlepiej odwzorować warunki panujące na stacjonarnej sali. W jednym z modułów uczestnicy są zaproszeni do gry szkoleniowej, dzięki czemu mogą doświadczyć zachowań dla siebie instynktownych i przeprojektować je na wskazane dla procesu. Trener stosuje pracę warsztatową w gniazdach czy parach, a online w bezpiecznej przestrzeni wirtualnych pokoi. Część praktyczna w formie ćwiczeń, dyskusji, case study, szukania rozwiązań to 60-70% spotkania. Trener stosuje kwestionariusz diagnozujący, który zwiększa świadomość uczestników o posiadanych zasobach i tendencjach. Uczestnicy spotkania są niemal stale aktywizowani z jednoczesnym zapewnieniem poczucia przestrzeni bezpiecznej i właściwej do eksperymentowania i popełniania błędów.
Szkolenia prowadzi Joanna Kominiak, która gwarantuje uczestnikom komfortową i angażującą przestrzeń.
Więcej informacji o Joannie znajdziecie: TUTAJ
Szkolenia prowadzi Katarzyna Nawrocka, która gwarantuje bezpieczną i otwartą przestrzeń, którą każdy uczestnik zagospodaruje według własnych potrzeb, możliwości i swojego 100% na dany moment.
Więcej informacji o Kaśce znajdziecie: TUTAJ
“Spora ilość ćwiczeń angażujących, szybko odczuwam nudę, ale nie doświadczyłam tego na tym szkoleniu.”
“Dyskusja grupowa na bazie konkretnych – naszych przykładów, uważność na uczestników i uczestniczki, energia trenerki, wiedza merytoryczna. Bardzo jestem zadowolona. 🤩”
“Trenerka posiada umiejętność otwarcia uczestników, przez co szkolenie było wartościowe.”
“Dzięki aktywacji grupy, Asia umożliwiła mi poznanie współpracowników od innej strony niż ta “służbowa”. Jej profesjonalizm, bardzo ciekawie prowadzone warsztaty, podejście do drugiego człowieka oraz bijące od Niej ciepło sprawiają, że ze zniecierpliwieniem wyczekiwałam na kontynuację szkolenia drugiego dnia.”
“Szkolenie z Panią Joanną było trafione w punkt. Tematy oraz ćwiczenia były interesujące, angażujące oraz satysfakcjonujące. Jestem przekonany, że wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni.”
Może Cię również zainteresuje
Zadzwoń do nas: +48 515 755 515
Napisz na: kontakt@mentori.pl Możesz też wypełnić poniższy formularz: