Efektywność osobista
Rób więcej w krótszym czasie i bez stresu
O wzmacnianiu efektywności osobistej wydano niezliczone ilości książek i przeczytanie kilku z nich z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Pamiętajmy przy tym o tym, by wyciągać z nich właściwe wnioski. Samo wprowadzenie nawyku wstawania o piątej rano – tak, jak robią to ludzie sukcesu okazuje się, że nie powoduje efektu znalezienia się w zacnym ich gronie. Może to powodować poczucie, że ktoś nabija nas w butelkę i zniechęcić do wprowadzania jakichkolwiek zmian. Prawdą jest, że fragmentaryczne, chwilowe i drobne usprawnienia nie dadzą nam spektakularnych rezultatów, a bez ciężkiej pracy się nie obejdzie. Jednak pracując ciężko i mądrze z pewnością zyskamy więcej. Podejście holistyczne stopniowego wprowadzania usprawnień w wielu sferach naszej pracy oraz życia osobistego może skutkować trwałymi rezultatami.
Środowisko pracy, narzędzia, umiejętności przełożonych, kultura pracy organizacji, wreszcie atmosfera – to wszystko elementy po części determinujące naszą efektywność. I choć warunki te wydają się być podobne tak dla nas, jak dla naszych zespołowych kolegów, to każdy radzi sobie ze swoją efektywnością z różnym rezultatem. Jedni wydają się pracować spokojniej, w sposób bardziej przemyślany, inni zaś starają się radzić sobie z natłokiem codziennych zadań, z niecierpliwością odliczając do godziny wyjścia z pracy. Jak zaliczyć się do tej pierwszej grupy osób? Jak pracować w komforcie, z poczuciem opanowania i świadomością pola własnego wpływu? Udział w tym warsztacie pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest nabycie wiedzy i umiejętności oraz poznanie narzędzi, jak zorganizować własną pracę zdalną, aby zarówno pracodawca, jaki i pracownik czerpali satysfakcję z jej wprowadzenia.
Co zyskasz
- Wiedzę, jak planować realizację zadań w ciągu dnia pracy biorąc pod uwagę wahania własnej efektywności
- Umiejętność nadawania priorytetów i wypełniania większości harmonogramu pracy tym, co ważne i niekoniecznie pilne
- Nawyk codziennego planowania przestrzeni na zadania ad hoc w trybie pilnym
- Wzrost swojej efektywności i sukcesywne zmniejszanie zmęczenia dzięki minimalizowaniu pracy w trybie wielozadaniowym
- Znajomość technik radzenia sobie w sytuacjach trudnych, stresujących i generujących napięcie
- Umiejętność budowania nowych, dobrych nawyków i eliminacji nawyków destrukcyjnych
- Narzędzia i techniki budzące pro-aktywność i automotywację
Co zyska Twoja firma
- Właściwie rozłożenie zadań w dniu pracy z akcentem na odpowiedni czas na ich realizację
- Zadania z najwyższym priorytetem zaplanowane i terminowo realizowane
- Zadania ad hoc mające przestrzeń na realizację w trybie pilnym
- Eliminację popełnianych błędów w ciągu dnia pracy oraz wzrost efektywności w środowisku wielozadaniowym
- Zespół bardziej świadomy, asertywny i skoncentrowany na swoich zadaniach
- Lepiej zarządzane wyzwania, sytuacje trudne i kryzysowe
- Utrwalanie dobrych praktyk w mechanizmie nawykowym
- Większe zaangażowanie załogi i gotowość do brania odpowiedzialności
Prezentowany program ramowy jest programem poglądowym. Na podstawie badania diagnostycznego dopasujemy program do potrzeb Twoich pracowników.
Moduł I Rozłożenie zadań w czasie z uważnością na naszą efektywność
- Kamienie milowe w naszej pracy
- Czas, ile go mamy i jak go pożytkujemy
- Zyski i straty multizadaniowości
- Krzywa skupienia i dystraktory dnia
- Równie ważna inwestycja w czas pracy i przerwy
- Zasada Pareto
- Priorytety, hierarchia i ważność zadań. Narzędzia do skutecznej organizacji i planowania kolejności zadań
- Matryca Eisenhowera
- Krzywa wydajności oraz zakłóceń dnia
- Planowanie właściwych proporcji dnia na różne typy zadań
Moduł rozpoczyna się od doświadczenia pomagającego wzbudzić świadomość, czym zajmujemy się w pracy oraz do czego przyda nam się nałożenie priorytetu na zadania. Trener zaprosi także do ćwiczenia, które w liczbowy sposób udowodni wpływ multizadaniowości na efekty pracy. Następnie uczestnicy będą mogli poszeregować swoje zadania zgodnie z zasadą A, B, C priorytetyzacji oraz upewnić się, ile czasu spędzają we właściwej ćwiartce matrycy Eisenhowera. Będą też mogli rozłożyć w dniu pracy swoje zadania tak, by wykorzystać natężenie i spadek własnej energii na realizację właściwych czynności. Dowiedzą się także, w jak zaplanować swój dzień pracy tak, by zadania ad hoc nie zaburzyły kalendarza zadań.
Moduł II Radzenie sobie w sytuacjach trudnych
- Metoda Blumy Zaigarnik na radzenie sobie z procesami otwartymi
- Techniki radzenia sobie z wyzwaniami, zadaniami trudnymi i sytuacjami patowymi
- Zasada teownika, która jest dobrym nawykiem do włączania poczucia postępu
- Wzmacnianie proaktywości, walka z prokrastynacją
Ten moduł jest wyposażony w przynajmniej siedem metod na radzenie sobie z sytuacjami, które wywołują naszą prokrastynację, czyli odkładanie czegoś w nieskończoność. Trener wyjaśnia, na czym polega nawracające działanie procesów otwartych i jakie są nie metody. Dzięki udziałowi w tym module uczestnik lepiej radzi sobie z planowaniem, organizowaniem i zarządzaniem swoimi zadaniami. Jest w stanie zwiększyć soją efektywność przez częstszą koncentrację i unikanie szkodzących mu praktyk.
Moduł III Wykorzystanie działania nawykowego do tworzenia dobrych praktyk
- Działanie na autopilocie i jego cenny zamiennik dla siły woli
- Budowa mechanizmu nawykowego
- Zmiana nawyków destrukcyjnych i usuwanie nawyków
Uczestnik uświadamia sobie trzy kluczowe powody, dla których automatyzm działania nawykowego może znacząco wpłynąć na usprawnienia w pracy i życiu osobistym. Poznaje mechanizm nawykowy, o którym pisze Charles Duhigg w swojej książce „Siła nawyku”. Dowiaduje się, w jaki sposób jest w stanie stworzyć nowe nawyki i modyfikować wcześniej nabyte. Wiedza ta przydaje się do wyłapania dziesiątek przyzwyczajeń naszej codzienności. Pozwala również pracować nad eliminacją tych, które nam nie służą i budować te, które służą. Dzięki wiedzy z modułu mamy wpływ na minimalizację wysiłku w obszarach, które tego wymagają i czerpanie z możliwości wykonywania żmudnych czynności bez wkładania wysiłku w budzenie zaangażowania w nie.
Moduł IV Świadome uruchamianie automotywacji
- Praca pytaniami w próbie odnalezienia siły napędowej do działania.
- Pytania kartezjańskie dające pełne spektrum perspektyw niezbędnych do decydowania.
- Plan lotu, jako instrukcja obsługi automotywacji i metoda na ruszenie z miejsca.
Ten moduł jest w całości poświęcony ćwiczeniom wyłaniającym źródło naszej motywacji. To praca pytaniami, zadawanie właściwych pytań i przejście etapami ze strefy wizji lub marzeń do strefy planowania. Świadomość pól wpływu, kontroli i władzy. Dzięki nim uczestnik będzie mógł częściej włączać motywację do działania, robiąc „bo”, zamiast robiąc „gdy”.
Moduł V Pomost w przyszłość
- Podsumowanie obu dni szkolenia
- Domknięcie zaparkowanych tematów
- Czerpanie od grupy
- Plan konkretnych działań do wdrożenia zaraz po udziale w szkoleniu
Moduł szkoleniowy: 049 MEN
Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć swoją efektywność, pracować z większą świadomością poczucia wpływu i kontroli. Lepiej radzić sobie z sytuacjami trudnymi, umiejętnie podejmować decyzje związane z wybieraniem zadań do realizacji i nadawaniem priorytetów. Wartością dodaną dla uczestników będzie pozytywny wpływ na sfery życia osobistego.
- Interaktywny mini wykład / Prezentacja multimedialna
- Dyskusja moderowana
- Ćwiczenia indywidualne
- Ćwiczenia w parach i grupowe
- Autorefleksja
- Case study
Szkolenia prowadzi Joanna Kominiak, która gwarantuje uczestnikom komfortową i angażującą przestrzeń.
Więcej informacji o Joannie znajdziecie: TUTAJ
Szkolenia prowadzi Błażej Olżewski, który gwarantuje, że nie będzie podążał utartymi schematami i wytyczy nowe ścieżki.
Więcej informacji o Błażeju znajdziecie: TUTAJ
“Oprócz wysokiego poziomu profesjonalizmu Błażej szybko i skutecznie usunął granice krępujące nas w roli trener-grupa przy jednoczesnym podtrzymaniu poziomu merytorycznego szkolenia.”
” Prowadzący spokojnie, rzeczowo i kompetentnie tłumaczył zagadnienia.”
“Bardzo dobre przygotowanie prowadzącego, angażujący przebieg całego szkolenia, ciekawe przekłady i ćwiczenia. Atmosfera dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń.”
“Bardzo kontaktowy i naturalny prowadzący, ciekawie przeprowadzone szkolenie, dzięki czemu 8 godzin zleciało szybko i ja osobiście odczuwałam ochotę na więcej. 🙂 Gdyby pojawiło się kolejne szkolenie prowadzone przez Pana Błażeja. bardzo chętnie bym się na nie zapisała.”
“Całe szkolenie zostało przeprowadzone w bardzo profesjonalny sposób. Sam prowadzący mówił bardzo ciekawie i na temat. Jego umiejętność prezentacji tematu spowodowała, że wszyscy byli bardzo zaangażowani, skupieni i z ciekawością słuchali części teoretycznej. Zdobyłam konkretną wiedze i narzędzia, które pozwolą mi sprawniej zarządzać innymi.”
Może Cię również zainteresuje
Wyślij zapytanie
Zadzwoń do nas: +48 515 755 515
Napisz na: kontakt@mentori.pl Możesz też wypełnić poniższy formularz: