Solidarność wśród pracowników to nie tylko piękne słowo, ale także kluczowy element sukcesu w osiąganiu celów zespołu, ale i całej organizacji. Lider, który potrafi zbudować solidarność w swoim zespole, ma możliwość przekształcenia marzeń w rzeczywistość. To możliwość osiągnięcia sukcesu całej organizacji, zarówno tego pod względem finansowym, jak i kooperacyjnym. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób solidarność lidera i zespołu pomaga w realizacji wspólnych celów.
Solidarność lidera i zespołu, czyli?
Każdy lider, niezależnie od tego czy zarządza w dużej organizacji, czy też w małej firmie powinien wiedzieć, w jaki sposób budować zgrany zespół, który jest zaangażowany w realizację wspólnych celów. Ta solidarność zespołu i lidera pozwala na osiąganie przyjętych założeń. Należy bowiem podkreślić, że to właśnie zdolność do współpracowania z innymi osobami, nawet nieznajomymi, sprawia, że jesteśmy ludźmi. Człowiek jako jednostka był łatwą zdobyczą dla drapieżników, jednak umiejętność współpracy i solidarność sprawiły, że stał się skuteczny i mógł się przed nimi bronić. Tak jest też obecnie. Tylko firmy, w których poszczególni ich członkowie współpracują ze sobą, są w stanie osiągać założone cele i przeciwdziałać napotykanym trudnościom.
Jak solidarność lidera i zespołu pomaga osiągać założone cele?
Solidarność to fundament silnych więzi między poszczególnymi członkami zespołu. Lider, który umiejętnie buduje te więzi, tworzy atmosferę zaufania i wzajemnego wsparcia. To kluczowe, aby pracownicy czuli się zrozumiani i docenieni, co prowadzi do silniejszego zaangażowania we wspólne cele. Dodatkowo, lider, który praktykuje solidarność, stawia na otwartą i przejrzystą komunikację. Członkowie zespołu czują się bardziej komfortowo dzieląc się pomysłami, obawami czy sugestiami. To sprzyja efektywnej wymianie informacji, co z kolei przekłada się na lepsze zrozumienie celów i strategii.
Solidarność w zespole motywuje do współpracy. Kiedy lider i pracownicy czują, że „grają do jednej bramki”, nawet najtrudniejsze wyzwania stają się łatwiejsze do pokonania. Wspólne cele stają się punktem zbieżnym, który jednoczy i napędza do działania.
Dobry lider nie tylko skupia się na celach zespołu, ale również na rozwoju indywidualnych umiejętności członków. Wspierając rozwój każdej jednostki, tworzy zespół silnych, kompetentnych jednostek gotowych do skutecznego działania. To z kolei przekłada się na realizowanie bardziej ambitnych planów.
Solidarność objawia się również w sposobie dzielenia się zarówno sukcesami, jak i porażkami. Lider, który potrafi sprawiedliwie rozdysponować zasługi za osiągnięcia, buduje zaufanie i poczucie wspólnoty. To z kolei motywuje zespół do dalszych wysiłków i skuteczniejszej pracy.
O czym należy pamiętać, aby zgrać ze sobą zespół?
Zespół może się dodatkowo zgrać poprzez:
- Ustalenie i przede wszystkim przestrzeganie zasad panujących w zespole
Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to kluczowym czynnikiem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie. Zasady pozwalają bowiem usystematyzować wykonywanie zadań. Dają też poczucie równości i sprawiedliwości w zespole. Pomaga to unikać konfliktów i nieporozumień. Oczywiście, kluczowe jest nie tylko samo ustalenie zasad, ale ich późniejsze przestrzeganie oraz egzekwowanie, gdy nie są przestrzegane. - Wspólne podejmowanie kluczowych decyzji
Jeżeli jako lider masz możliwość brania pod uwagę opinii poszczególnych członków grupy, rób to jak najczęściej. Wtajemniczaj zespół w plany, decyzje, nadchodzące zmiany. Gdy pracownicy czują, że mają wpływ na to, co się dzieje i że ich zdanie jest szanowane i brane pod uwagę, dodaje im to energii do działania. A przy okazji pozwala to spojrzeć na wyzwania i problemy z innych perspektyw. I kto wie, może nowe pomysły, dotąd nie brane pod uwagę, pojawią się na horyzoncie. - Celebracja sukcesów i docenianie
W natłoku pracy i ciągłym pędzeniu do przodu, nierzadko zapominamy o celebracji sukcesów i zrealizowanych celów. A docenianie niezmiennie jest ważnym elementem spajającym zespół i motywującym poszczególnych pracowników. Na to zawsze musi się znaleźć czas w kalendarzu lidera. - Integracja połączona z warsztatem typów osobowości
Od czasu do czasu każdy potrzebuje przerwy i wyjścia z codziennego kołowrotka. Oczywiście, nigdy nie ma to zbyt wiele przestrzeni, bo maile, telefony, spotkania czekają… Idealnie sprawdzają się jednodniowe integracje. Koniecznie robimy je poza biurem, aby zmienić otoczenie i móc spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Ale też dlatego, żeby bliskość służbowego komputera nie odciągała nas od integracji. 🙂 Taka integracja może się składać z warsztatu rozwojowego. Szczególnie dobrze sprawdza się temat typów osobowości. Członkowie zespołu poznają się i dowiadują się o sobie wielu ciekawych rzeczy. Pozwala im to się lepiej rozumieć w codziennej komunikacji, ale też znaleźć cechy wspólne, nawet jeśli wydaje im się, że bardzo się od siebie różnią. Druga część warsztatu może być bardziej luźna, ale jednocześnie aktywna, na świeżym powietrzu, jeśli pogoda pozwala. Możliwości jest wiele, od kręgli po escape room, od gokartów po wspólne gotowanie itp.
Solidarność lidera i zespołu to kluczowy składnik sukcesu w osiąganiu wspólnych celów. Wzmacnianie więzi, efektywna komunikacja, wspólne dążenie do realizacji planów, rozwój indywidualny i zespołowy oraz sprawiedliwe rozdzielanie sukcesów i porażek to elementy, które tworzą solidną podstawę dla osiągnięć.